BiznesFinanse

Jak zaoszczędzić otwierając firmę?

Jak zaoszczędzić otwierając firmę?

Zdecydowałeś się otworzyć własną firmę? Gratulacje! Nie rób tego jednak spontanicznie, bez dokładnego przemyślenia wielu kwestii. Od decyzji podjętych już na etapie otwierania działalności, może zależeć to, czy będzie ona rentowna. Dowiedz się, co zrobić przy zakładaniu firmy, by zaoszczędzić na jej późniejszym prowadzeniu.

Nie zaczynaj od pierwszego!

Założenie firmy od 1. dnia miesiąca brzmi jak dobry początek. Jednak bardziej opłaca się poczekać do 2. Jeden dzień znacząco zmienia wyliczenia terminu obowiązywania ulgi na start, która zakłada płacenie jedynie składki zdrowotnej przez pierwsze pół roku prowadzenia firmy. Jeśli założysz firmę 1., to do 6 miesięcznego okresu ulgi na start wlicza się już ten miesiąc, jeśli zaś 2. – to bieg ulgi zaczyna się od kolejnego miesiąca. W ten sposób masz możliwość skorzystania z ulgi o jeden miesiąc dłużej.

Wybierz wirtualną księgową

Nie prowadź księgowości samodzielnie, jeśli się na tym nie znasz. Zamiast jednak wybrać biuro rachunkowe, zdecyduj się na księgowość internetową. Kosztuje ona zazwyczaj kilkadziesiąt złotych miesięcznie, podczas gdy abonament u księgowej z biurem to koszt kilkuset złotych, zależnie od liczby faktur.

Pracuj zdalnie lub w co-workingowej przestrzeni

Jeśli prowadzisz działalność niewymagającą bezpośredniego kontaktu z klientem, nie potrzebujesz biura. Zamiast wynajmować pomieszczenie, zrób kącik do pracy w domu. Nie masz warunków w mieszkaniu? Możesz wykupić biurko na godziny czy dni w przestrzeni co-workingowej znajdującej się w każdym dużym mieście. Wyniesie cię to taniej niż wynajem biura samodzielnie.

Szukaj darmowego oprogramowanie i narzędzi

Wybieraj programy i narzędzia na licencji open, które nie wymagają opłat za subskrypcję. Przykładowo, zaoszczędzisz kilkadziesiąt złotych w miesiącu na darmowym programie narzędzi biurowych czy około 100-200 złotych rocznie na darmowym programie antywirusowym.

Nie drukuj lub drukuj oszczędnie

Zamiast faktur, wybierz e-faktury. Nie ma obowiązku dodawania podpisu na fakturze, można zatem śmiało wystawiać je wirtualnie. Zaoszczędzisz na papierze, tuszu, a do tego będziesz prowadził przyjazną środowisku firmę. Jeśli już musisz drukować, rób to dwustronnie.

Mądrze wybierz sposób rozliczenia podatku

Decyzję o wyborze sposobu opodatkowania podejmujesz przy założeniu firmy, a możesz ją zmienić z jedynie na początku każdego roku kalendarzowego. Masz do wyboru ryczałt, kartę podatkową, podatek liniowy i skalę podatkową. Karta podatkowa dotyczy jedynie wybranych zawodów, jak fryzjer czy kosmetyczka. Ryczałt to stała kwota podatku niezależna od dochodów – opłacalna w niektórych biznesach, ale nie dająca szansy na ulgi podatkowe. Podatek na zasadach ogólnych, czyli liniowy lub skala podatkowa, pozwala na stosowanie preferencji podatkowych. Można go też obniżyć, generując firmowe koszty. Jeśli nie planujesz zarabiać aż tyle (czyli powyżej 85 528 złotych rocznie), by wskoczyć na 32% próg podatkowy, to zdecyduj się na skalę podatkową. Podatek liniowy jest opłacalny jedynie przy bardzo dochodowym biznesach.

Tadeusz Bisewski
Mala-Firma.pl

Udostępnij

O autorze