Znalezienie dobrej pracy za granicą nie jest takie proste, jak kiedyś. Kiedy otwarto granice europejskie wielu rodaków wyjechało do pracy poza granice kraju niemalże na ślepo. Wielu się udało i dzisiaj żyją za granicą albo już dawno wrócili do kraju. Wtedy jednak pracownicy z Naszego kraju byli w Europie przyjmowani niemalże od ręki. Dzisiaj czasy są już zdecydowanie inne. Dzisiaj dobra praca poza granicami kraju wiąże się z koniecznością znalezienia jej i postarania się o nią.
Szukanie pracy za granicą zacznijmy od internetu oraz znajomych
Szukanie pracy za granicą warto zacząć od znajomych, który wyjechali i mają tam dobrą pracę. Można popytać o ewentualne polecenie. Praca za granicą właśnie z polecenia może być dobrym wyborem, jeśli rzeczywiście mamy tam kogoś zaufanego. Ten ktoś musiałby Nas polecić pracodawcy i ściągnąć do siebie. Tak to działa najczęściej wtedy, kiedy za granicą ma się kogoś z rodziny. Prawda jest taka, że w Europie coraz mniej nas potrzebują. Wiele się zmieniło pod względem regulacji prawnych. Teraz praca poza krajem jest opłacalna, ale jeśli jesteśmy w czymś naprawdę dobrzy. O pracę za granicą nie muszą się zbytnio starać lekarze czy specjaliści techniczni i pracownicy wykwalifikowani.
Natomiast pracowników fizycznych czy niewykwalifikowanych przyjmuje się coraz rzadziej. Pewne jest, że praca za granicą czeka na wszystkich specjalistów z kwalifikacjami. I dla takich osób znalezienie zatrudnienia nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy przeszukać oferty internetowych agencji pracy. Pośredniczą one w ściąganiu do konkretnych krajów najlepszych specjalistów. Tacy pracownicy mogą być pewni, że praca poza krajem będzie dla nich osiągalna na podstawie ich kwalifikacji. W przypadku takich zawodów wyspecjalizowanych można też być pewnym, że agencje pracy oferują tylko uczciwe angaże. Najłatwiej w tej kwestii mają osoby znające płynnie języki obce. Wtedy można szukać pracy na zagranicznych portalach z pracą, dzięki czemu uniknie się pośredniczenia agencji pracy. Wiadomo przecież, że pośrednictwo wiąże się z pobieraniem stosownej prowizji.
Zobacz także: Czym jest efekt kuli śnieżnej?
Praca za granicą na umowie bądź kontrakcie
Chcąc pracować za granicą trzeba się też zorientować co do warunków oferowanej pracy. Różne formy zatrudnienia będą się wiązały z różnymi sposobami rozliczeń podatkowych i finansowych. Najlepszą formą zatrudnienia poza granicami kraju jest umowa o pracę. Można być wtedy pewnym, że taka praca za granicą będzie rozliczana na warunkach i stawkach obowiązujących w danym kraju. Zatrudnianie pracowników spoza kraju wiąże się z koniecznością zaoferowania im takich samych warunków jak pracownikom krajowym. Praca na umowie o pracę to również pełne przywileje i urlopy. Jest to na pewno bardzo korzystne, ale wiąże się również z opodatkowaniem według warunków danego kraju. A to mogą być czasem naprawdę duże pieniądze. Każda praca w obrębie Europy musi się przede wszystkim pracownikom opłacać. Jeśli praca za granicą oferowana jest przez agencję pracy to najczęściej pracodawcą jest po prostu polska firma. To ona wypłaca Nam wynagrodzenie obniżone o stosowne prowizje według podpisanej z agencją pracy umowy pośrednictwa. Poza granicami kraju można też pracować na kontrakcie, co wiąże się z jeszcze dodatkowymi obostrzeniami podatkowymi.
Wiele zagranicznych firm oferuje właśnie kontrakty albo konieczność założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli musimy założyć własną firmę w Polsce, żeby podjąć pracę za granicą to obowiązują nas wtedy polski warunki podatkowe i ubezpieczeniowe. Dobra praca w innym kraju musi być przede wszystkim odpowiednio wynagradzana. Przecież powodem wyjazdu do pracy za granicę jest najczęściej chęć zarabiania dużo większych pieniędzy, aniżeli w swoim kraju. Znalezienie dobrej pracy nie jest dzisiaj łatwe, ale do tego trzeba jeszcze znaleźć dobrego doradcę podatkowego. Bez względu na formę zatrudnienia za granicą trzeba przestrzegać obowiązków rozliczeniowych z właściwym urzędem skarbowym. Warto też wiedzieć, że podatek odprowadzony za granicą można odzyskać w Polsce, jeśli nie uzyskaliśmy zwrotu z właściwego dla danego kraju urzędu podatkowego.