Obecnie na rynku zauważamy tendencje wzrostu ilości osób, które planują założyć swoją działalność gospodarcza. Jest to w pełni zrozumiałe, daje ona większe możliwości rozwojowe i swobodę działania. Wielu czasem rezygnuje z założenia swojego biznesu, ze względu na ogrom formalności jakie trzeba dopełnić na początku. Okazuje się jednak, że założenie firmy krok po kroku jest znacznie uproszczone i nie wymaga osobistego stawiania się w poszczególnych urzędach.
Od czego zacząć?
Niezwykle ważną, jak nie najważniejszą rzeczą od której powinno się zacząć to znalezienie pomysłu na firmę. To od niego będą zależały dalsze losy działalności. W tym celu warto przygotować dogłębne badanie rynku, aby ocenić na jakie usługi lub produkty jest największe zapotrzebowanie. Po określeniu w jakim segmencie rynku będzie działać firma i do jakich odbiorców będą skierowane wybrane produkty lub usługi, należy wybrać formę organizacyjną i prawną prowadzenia działalności.
Rejestracja firmy w CEIDG
Aby zarejestrować firmę, przyszły przedsiębiorca składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W dniu złożenia wniosku, przedsiębiorca może od razu rozpocząć działalność firmy. Jest to możliwe, ponieważ złożenie wniosku do CEIDG jest jednocześnie:
– wpisem (lub zmianą) do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej
– zgłoszeniem płatnika składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
– zgłoszeniem indentyfikacyjnym prowadzonej działalności gospodarczej do Urzędu Skarbowego
Dodatkowo warto pamiętać, aby poprawnie wypełnić formularz zgłoszeniowy. Najistotniejszymi danymi są: nazwa firmy, data rozpoczęcia działalności, adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności, a także określenie przedmiotu działalności (PKD). Sama rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest w pełni bezpłatna i można jej dokonać przez Internet.
Rejestracja firmy w pozostałych Instytucjach Państwowych
Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie przedsiębiorstwa w Urzędzie Statystycznym. Obecnie, po dokonaniu wpisu do ewidencji w ciągu 14 dni firma otrzymuje numer REGON – numer ten będzie niezbędny do prowadzenia działalności. Przedsiębiorca będzie posługiwał się nim do kontaktów z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Numer REGON umieszczany jest na pieczątkach firmowych, drukach urzędowych – jest również niezbędny do zawierania umów i rozliczeń z kontrahentami.
Następnie należy udać się do właściwego Urzędu Skarbowego, gdzie konieczne jest zawiadomienie o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Jeżeli właścicielem firmy jest osoba fizyczna i w poprzednim roku podatkowym nie została przekroczona wartość sprzedaży w wysokości 200 000,00 zł, to firma może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT.
Poza pozostałymi zgłoszeniami w Instytucjach Państwowych, właściciel musi zadbać o profesjonalne wypełnianie obowiązków ustawowych związanych z prowadzeniem księgowości firmy. Bardzo ważne, aby biuro rachunkowe, które wybierzemy było kompetentne i zaufane.