Obecna sytuacja epidemiczna wymusiła na całym świecie, lecz również i na naszym polskim podwórku drastyczne zmiany. Nie tylko związane z zachowywaniem odpowiedniej odległości w sklepach, czy na ulicach, ale także w niespotykany do tej pory sposób dotknęła nasze życia zawodowe. Jedną z najważniejszych reperkusji tej sytuacji w związku z pracą, jest tzw. home office, czyli praca w domu. Czy można się do niej przyzwyczaić?
Zalety pracy w domu
Wiele osób stara się z obecnej sytuacji wyciągnąć jakieś zalety. Również z pracy w domu stara się zauważyć pozytywy. Jakie zatem mogą być zalety tego, że nie jeździ się do biura, lecz pracuje z własnego domu?
Do najważniejszej zalety takiego pracowania zdecydowanie należy zaliczyć oszczędność czasu. Codzienna podróż do pracy, a także powrót do domu po jej zakończeniu, to często nawet ponad godzina lub w skrajnych przypadkach nawet 2 godziny. Pamiętać trzeba, że tyle czasu się traci codziennie, przez pięć dni w tygodniu. Oznacza to również stratę pieniędzy, ponieważ podróże kosztują. Pracując w domu, odchodzi zatem koszt biletów.
Nie da się ukryć tego, że wiele osób widzi pozytywy z pracy, gdy nie są stale obserwowani przez przełożonego. Wpływa to na mniejszy stres, większą swobodę, a także paradoksalnie na większą wydajność, co zauważają wszyscy analizujący obecną sytuację właściciele firm. Wpływa to rzecz jasna także na większe zadowolenie z pracy, gdy nie trzeba się nigdzie śpieszyć, denerwować i stresować. Można w spokoju pić w swoim domowych kubku kawę, siedzieć przed swoim monitorem i słuchać takiej muzyki, jakiej się dokładnie chce. Bez oglądania się na innych pracowników.
Wady pracy w domu
Jak się jednak okazuje, praca w domu to nie tylko same zalety, lecz również kilka wad. Pracowanie w domu może przynieść pewne niedogodności od strony ekonomicznej. Co prawda nie trzeba płacić za dojazdy, a rachunki za internet są te same bez względu na to, jak intensywnie się z niego korzysta, lecz inaczej to wygląda, jeśli chodzi i sprzęt komputerowy, a tym bardziej prąd. Nikt pracownikowi nie zapłaci za zużywanie komputera ani nie podniesie pensji za wyższe rachunki za prąd. Nie można również nie zauważyć tego, że pracując w domu, więcej się pije oraz je, ponieważ nikt nie wyznacza sztywnych godzin przerw i ich czasu ich trwania. A to z kolei prowadzi do problemu mniejszej motywacji do pracy, co może skutkować nawet goryszami wynikami.
Każda pracująca w domu osoba szybko również zauważa to, jak bardzo brakuje jej towarzystwa innych ludzi. Brak możliwości porozmawiania z żywą osobą, nawet tą, której się do tej pory nie cierpiało w pracy, wpływa bardzo negatywnie na samopoczucie człowieka.
Podsumowanie
Czy do pracy w domu można się przyzwyczaić? Oczywiście tak, ponieważ nie ma takiej rzeczy, do której człowiek by się nie zdołał przyzwyczaić i do której nie byłby w stanie przywyknąć. Czy jednak jest ona odpowiednia dla każdego? Z pewnością nie, ponieważ ludzie posiadają różne charaktery, a praca w domu to dość skrajny przypadek życia zawodowego. Jedni będą ją uwielbiali i nigdy więcej nie zechcą pracować inaczej, podczas gdy inny będą codziennie skreślać kolejny dzień w kalendarzu, do dnia, w którym wreszcie będą mogli pojechać do pracy.