Poradnik

Na czym polega faktoring odwrotny?

Na czym polega faktoring odwrotny?

Choć faktoring sam w sobie jest usługą łatwo dostępną, prostą w obsłudze i wygodną, istnieje kilka rodzajów faktoringu, które różnią się od siebie zasadniczo. Jednym z najpopularniejszych typów faktoringu jest faktoring odwrotny. Choć w nazwie właściwie kryje się cała odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu, postaram się opisać kwestię wyczerpująco – tak, by nie pozostawić wątpliwości.

Czym jest faktoring?

Dla porządku zacznijmy więc od… początku. Faktoring to rozwiązanie finansowe skierowane do przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z długimi terminami płatności, a nie chcą oczekiwać na spłatę tak długo. To poważny problem w niektórych branżach, gdzie kontrahenci oczekują co najmniej 30-dniowego, a czasem o wiele dłuższego terminu płatności. 

W takiej sytuacji przedsiębiorca staje więc przed iluzorycznym wyborem: albo wystawi fakturę pozwalając na zamrożenie środków na długi czas, albo straci klienta. Faktoring pozwala takie faktury sprzedawać w ramach odnawialnego limitu faktoringowego, a środki otrzymać natychmiast. 

Na czym polega faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny pozwala przedsiębiorcy zakupić towar, na który nie ma obecnie środków. Jak niektórzy przedsiębiorcy wystawiają faktury z długimi terminami płatności (co generuje pewne problemy z płynnością finansową), tak samo inne firmy – jeżeli mogą sobie na to pozwolić – wystawiają dokumenty sprzedaży z oczekiwaniem zapłaty w ciągu, na przykład, siedmiu dni. 

Jeżeli więc nie masz obecnie do dyspozycji środków, ale nie masz też wystawionych faktur, które mógłbyś sprzedać w ramach finansowania faktur czy stałego faktoringu online, możesz skorzystać z faktoringu odwrotnego. Aby to zrobić, wystarczy zrealizować kilka prostych kroków:

  1. Składasz zamówienie – może to być w sklepie online lub bezpośrednio u sprzedawcy. Ważne, byś otrzymał fakturę VAT. 
  2. Zgłaszasz fakturę na stronie faktora do finansowania – wypełniasz szybki wniosek online, a potwierdzenie otrzymujesz nie dalej niż za kilka godzin.
  3. Faktor dokonuje płatności na konto sprzedawcy – środki trafią do niego natychmiast po ustaleniu warunków faktoringu odwrotnego, co oznacza, że realizacja zamówienia nastąpi niezwłocznie.
  4. Otrzymujesz swoje zamówienie – dzięki błyskawicznej płatności zamówienie otrzymujesz w pierwszym możliwym terminie i możesz już korzystać z zakupionych towarów.
  5. Dokonujesz płatności w terminie ustalonym z faktorem – możesz w ten sposób uzyskać odroczenie płatności o 30 dni lub podzielić spłatę na wygodne raty.

Więcej o faktoringu odwrotnym dowiesz się z poradnika PragmaGO – przeczytaj i dowiedz się, jak księgować faktoring odwrotny i co jeszcze zyskasz dzięki tej usłudze!

Udostępnij

O autorze