Mikropłatności są najczęściej utożsamiane z uiszczaniem stosunkowo niewysokich opłat w aplikacjach mobilnych. W rzeczywistości ich definicja jest znacznie szersza i co ciekawe, nie odnosi się jedynie do płatności bezgotówkowych. Czym dokładnie są mikropłatności? Gdzie przede wszystkim się je wykorzystuje? Jakie są najpopularniejsze metody mikropłatności online?
Klasyczna definicja mikropłatności
Prawidłowe podejście do mikropłatności zakłada, że dotyczą one zarówno transakcji bezgotówkowych, jak i gotówkowych opiewających na niewielkie sumy. Za mikropłatności uznaje się też opłaty uiszczane w parkometrach czy maszynach vendingowych. Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności przygotowała najpopularniejszą definicję, według której kryterium mikropłatności spełniają płatności w kwotach maksymalnie do 20 zł. Zadaniem Koalicji była popularyzacja płatności bezgotówkowych i zwiększenie do nich dostępu. Od 2014 roku, czyli momentu w którym powstała ta definicja, wiele się zmieniło. Płatności online stały się w Polsce powszechne.
Współczesne postrzeganie mikropłatności
Z tego względu dziś jako mikropłatności postrzega się przede wszystkim niewielkie transakcje dokonywane w aplikacjach mobilnych, ze szczególnym uwzględnieniem gier komputerowych. Te zawsze odbywają się online, dlatego stosunkowo często zapomina się, że w rzeczywistości pojęcie mikropłatności odnosi się także do transakcji gotówkowych.
Znaczenie mikropłatności w poszczególnych branżach
Niektóre branże, w zasadzie, nie mogłyby funkcjonować bez mikropłatności. Jeśli chodzi o internetowe gry komputerowe, szacuje się, że aż 90% generowanych przez nie przychodów stanowią właśnie mikropłatności. Użytkownicy zyskują w ten sposób dodatkowe bonusy, punkty i przedmioty dostępne w grach, przez co rozrywka przynajmniej wydaje się bardziej atrakcyjna, a szanse na sukces wzrastają. Podobnie rzecz ma się w przypadku pozostałych aplikacji mobilnych. Wystarczy zauważyć, że zdecydowana większość z nich jest możliwa do pobrania za darmo. Kolejne funkcjonalności zostają udostępnione użytkownikom dopiero po dokonaniu zakupu, który realizowany jest właśnie poprzez mikropłatności. Ponadto, na zasadzie mikropłatności funkcjonują serwisy muzyczne, serwisy VOD, w których konsumenci uzyskują dostęp do treści na zasadzie jednorazowych mikropłatności bądź czasowych subskrypcji.
Metody dokonywania mikropłatności online
Za początek mikropłatności w nowym rozumieniu, w Polsce można uznać przełom wieków, gdy wraz z popularyzacją telefonii komórkowej, na rynku pojawiły się mikropłatności dokonywane przy pomocy SMS-ów. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło. Konsumenci nabrali zaufania do elektronicznych metod płatności. Jednocześnie, mając w tym zakresie ogromny wybór. Jakie metody mikropłatności są wykorzystywane obecnie?
- BLIK – z roku na rok rośnie popularność tego systemu, nie tylko jeśli chodzi o mikropłatności. Jego zaletą jest ogromna uniwersalność, bezpieczeństwo i szybka finalizacja transakcji. Usługa jest dostępna między innymi u popularnego operatora – Przelewy24 (P24).
- Płatności kartą – bardzo popularne w grach i aplikacjach mobilnych. Po jednorazowym wprowadzeniu danych użytkownicy mogą płacić przy pomocy jednego kliknięcia.
- Portfele elektroniczne – alternatywa dla kart, w której oprócz nich można płacić środkami zgromadzonymi w tym wirtualnym portfelu.
Wiele mikropłatności wciąż odbywa się także w formie tradycyjnych SMS-ów.
Innych ciekawych informacji na temat rynku płatności online można poszukać na stronie https://www.przelewy24.pl/.