Czytanie raportów finansowych stanowi podstawową metodę oceny inwestycyjnej danej spółki. Jest to podstawowy dokument, prezentowany okresowo przez każdą spółkę giełdową, na którego podstawie można ocenić kondycję przedsiębiorstwa. Składa się on z kilku części i warto dokładnie się z nim zapoznać. Jak to zrobić najlepiej? Zobacz sam.
Nigdy nie zatrzymuj się na „wybranych danych finansowych”
Wybrane dane finansowe to przedstawienie najważniejszych pozycji i wskaźników umieszczone w tabeli na samym początku dokumentu. Mieszczą się tam najbardziej rozpoznawalne wartości, jak zysk, przychód, czy EBITDA. Na ich podstawie wyliczane są wskaźniki dostępne w internecie i pozwalające wybrać najbardziej obiecujące spółki do dalszej analizy.
Jednak wskazane tam informacje są bardzo powierzchowne i łatwo mogą wprowadzić w błąd. Jeśli zależy Ci na rzetelnej ocenie spółki, koniecznie przeczytaj dokładnie pełne raporty:
- Bilans, który informuje o aktualnym stanie posiadania i zadłużenia przedsiębiorstwa.
- Rachunek zysków i strat, gdzie znaleźć można dane na temat osiągniętych przychodów i zysków.
- Cashflow, inaczej nazywane przepływami pieniężnymi, które informują o realnych wydatkach i przychodach (czyli pojawieniu się i wydawaniu gotówki, a nie rozliczeniach księgowych).
Mniej ważne „ile”, a bardziej „dlaczego”
Liczby mogą wiele powiedzieć, ale kryć się w nich może też wiele niespodzianek. Pamiętać też należy, że same sumy mogą być owocem działań księgowych. Wiele firm stara się nieco upiększyć swoje raporty, aby wyglądały lepiej. Aby nie dać się oszukać, należy dokładniej zagłębić się w szczegóły. Warto czytać komentarze do wszystkich pozycji. Przydatne mogą być także własne poszukiwania w internecie, aby potwierdzić lub podać w wątpliwość pewne wartości.
Nie jest to proste i dla początkujących inwestorów z pewności stanowi problem. Jednak warto wzorować się na zaawansowanych analizach raportów i starać się dojść do tego poziomu. Dzięki temu zyskasz przewagę nad innymi graczami.
Nigdy się nie poddawaj
Brak informacji lub trudność jej znalezienia zniechęca wielu ludzi do dokładnej analizy. Aby kupować tanie akcje i sprzedawać je drożej, nie możesz się poddawać. Już przy zakładaniu konta maklerskiego nie przestawaj na stronie głównej i czytaj dalej, aby wybrać najlepsze konto do inwestowania w akcje. A potem tak samo wytrwale szukaj potrzebnych informacji w celu dobrania najlepszych spółek. Wytrwałość to najważniejsza cecha inwestora.
Im więcej przeczytasz, tym więcej zarobisz
Oczywiście, muszą to być wartościowe informacje, a nie dyskusje na forach lub opinie internautów. Zgłębiaj dokładnie temat związany ze spółką, aby zrozumieć, jak ona działa i w jaki sposób zarabia. Dowiedz się, jak spełnia swoje zadanie. W końcu oceń, jak w przyszłości będą wyglądać jej zyski. Wtedy z łatwością podejmiesz decyzję, czy warto ją kupić.