Złoto to jeden z najpopularniejszych kruszców służących do wymiany. Jest to przede wszystkim idealna waluta, jednak żadne z państw nie dysponuje złotem jako środkiem płatniczym oficjalnym. Oprócz tego ten drogocenny kruszec jest świetnym ulokowaniem pieniędzy. Warto jednak najpierw wiedzieć, jak inwestować w złoto.
Jak inwestować w złoto?
Nie zmienia to jednak faktu, że inwestycja w złoto cały czas cieszy się dużą popularnością. Złoto od wielu lat pozostaje jednym z najbardziej wartościowych aktywów inwestycyjnych. Nad pieniądzem papierowym ma jedną poważną zaletę – nie traci na wartości. Podstawowym narzędziem płatności jest oczywiście pieniądz papierowy, jednak przez to, że może być nieustannie produkowany to niestety traci na wartości. Może się okazać, że w ciągu jednej doby ktoś straci wszystkie oszczędności swojego życia, dlatego złoto jest znacznie bezpieczniejsze. Wiele osób zastanawia się również jak inwestować w złoto, żeby faktycznie zarobić na tym pieniądze. Warto zwrócić uwagę, że wymiana gotówki na złoto nie jest już możliwa, ponieważ finansowe instytucje całkowicie z tego zrezygnowały. Ich zdaniem jest to już niepraktyczne i nieopłacalne i tak naprawdę ciężko jest to w jakikolwiek sposób negować. Kraje nie miały wystarczająco dużo złota w czasach kryzysów i inflacji oraz wojen, dlatego każdy pieniądz musiał mieć koniecznie pokrycie w złocie.
Inwestowanie w złoto
Obecnie przepisy prawne nie regulują obrotu złotem jako produktem finansowym. Oznacza to, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących inwestowania w złoto. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym inwestowanie w złoto będzie opłacalne oraz bezpieczne. Przede wszystkim trzeba określić w jakim celu chce się inwestować w złoto. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ludzie inwestują w złoto z różnych powodów. Inwestowanie w złoto w formie fizycznej będzie doskonałe, jeżeli złoto ma stanowić pewne zabezpieczenie dla przyszłość. Od dawna wiadomo, że lokaty bankowe nie są skuteczne i nie przynoszą oczekiwanych zysków, dlatego lepiej szukać innych sposobów. Złoto w formie fizycznej to na przykład: monety bulionowe, sztabki złota, biżuteria oraz monety kolekcjonerskie. Należy jednak pamiętać, że numizmatykę i biżuterię najlepiej oceni rzeczoznawca, który posiada dogłębną wiedzę w tym temacie.
Odzysk złota z elektroniki – sprawdź, na czym polega!
W jakiej formie jest złoto?
Na rynku jest niestety wiele podróbek w atrakcyjnych cenach, dlatego lepiej ich unikać. Sztabki złota i monety bulionowe powinni wybierać amatorzy inwestowania w złoto, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym tematem. Istnieje również coś takiego jak „złoto papierowe”. Są to instrumenty finansowe, których cena zależy od tego jak wyglądają notowania złota w danym czasie. W takiej sytuacji nie trzeba przechowywać w formie fizycznej kruszcu, ale niezbędne jest opłacanie podatków od zysku. Jest to jednak dobry sposób dla osób, które planują pomnażać swój majątek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że złoto jest stabilne, ale może się zdarzyć okres, kiedy straci na swojej wartości. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy spada inflacja. Wysoka oraz rosnąca inflacja to teoretycznie najlepszy moment dla osób, które planują inwestować w złoto. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że światowe kryzysy oraz konflikty również sprzyjają inwestowaniu w złoto.
Popyt na złoto a inwestowanie
Wtedy popyt na złoto rośnie, ponieważ wzrasta niepewność finansowa w społeczeństwach na całym świecie. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w przypadku spadku pozycji dolara, jego kapitał jest przenoszony w kierunku złota. Według powszechnej opinii za jedną z najbezpieczniejszych walut na świecie uznawany jest właśnie dolar amerykański. Z tego powodu na słuszność inwestowania w złoto ma duży wpływ sytuacja tej waluty. Dwa razy dziennie każdego dnia roboczego w Wielkiej Brytanii jest ogłaszana wartość kruszcu w Londynie w tak zwanym LBMA Gold Price.
Cena złota jest uzależniona od tej wartości, a także stosunku kursu dolara amerykańskiego do złotówki. Dzięki dokładnemu śledzeniu tych informacji można przeprowadzić precyzyjną analizę inwestycji w złoto. Warto dodać, że zasoby złota są ograniczone i systematycznie rosną koszty eksploatacji złóż kopalnianych. Złota niestety nie można dodrukować, a to oznacza, że w pewnym momencie go zabraknie. To niestety może wywołać ogólnoświatowy kryzys finansowy, który dotknie wszystkie państwa.