Każdy z pewnością słyszał o różnych typach osobowości, jakie można znaleźć w społeczeństwie. Każdy czymś konkretnym się charakteryzuje i wskazuje na konkretne cechy danego człowieka. Warto zatem wiedzieć, kim się jest. W końcu istnieją takie typy jak ekstrawertyk, introwertyk ambiwertyk. Ta ostatnia jest całkiem nowa, więc tym bardziej warto czegoś się o niej dowiedzieć dziś.
Typy osobowości – który jest najpopularniejszy?
Z tych trzech osobowości najbardziej dominuje ta trzecia, gdyż łączy w sobie cechy poprzednich dwóch. Są to osoby, które najlepiej sobie radzą w wielu sytuacjach. Potrafią jednocześnie poradzić sobie ze słuchaniem innych, jak i pracy w grupie. Jednak każda z tych osobowości ma swoje wady i zalety, którym się dzisiaj przyjrzymy.
Introwertyk
Na początek zajmiemy się introwertykiem. Jest to osoba, która nie za bardzo lubi zajmować się osobistymi sprawami przy innych, nie przepada za publicznymi wystąpienia, a jeśli już musi wziąć w nich udział, to długo się do nich przygotowuje. Najlepiej pracuje się jej w pojedynkę i chętniej pisze maile lub SMS-y niż rozmawia w cztery oczy z daną osobą. Nie dla niej są także spontaniczne wyjazdy i spotkania. O wiele chętnie spędzi wieczór samotnie na własnych przemyśleniach. Zbyt rozmowne i towarzyskie osoby mogą być dla niej dosyć uciążliwe. Rzadko zdarza się jej wychodzenia z inicjatywą, często się martwi, dokładnie przemyśla każdą zmianę życiową, a rutyna daje jej poczucie bezpieczeństwa. O wiele chętnie słucha niż się wypowiada, a głośna muzyka utrudnia jej skupienie na pracy. Jest to tym zamknięty w sobie, który często jest uznawany za nieśmiały. Nie jest także wybuchowy.
ZOBACZ: PRACA DLA INTROWERTYKA – JAKA BĘDZIE NAJLEPSZA?
Ekstrawertyk
Ekstrawertyk to przeciwieństwo introwertyka. Ci chętnie spędzaliby cały wolny czas z przyjaciółmi, rzadko kiedy zastanawiają się wspólnie z kimś nad podjęciem życiowej decyzji, uwielbiają pracować w grupie, a nie samotnie nad projektami. Do tego chętnie opowiadają bliskim osobom o swoim życiu, poznają innych ludzi i sami wychodzą z inicjatywą. Są otwarci także na nowe relacje i szybko podejmują decyzje. Chętnie wychodzą na miasta, mają wielu znajomych, a do tego motywują ich rywalizacja oraz porażki życiowe. Ufają bezgranicznie, uwielbiają być w centrum uwagi i kochają dobrą zabawę. Po prostu tryskają energią, a ludzie często o nich mówią. Wyróżniają się też charyzmą, optymizmem i pokonywaniem wszelkich przeszkód. Pod wpływem emocji czasami mówią rzeczy, których potem żałują.
Ambiwertyk
I na koniec pozostał nam ambiwertyk. Jest to ktoś pośredni między dwoma poprzednimi typami osobowości. Nie przepada za bardzo za tym, by być w centrum uwagi i chętnie spędza czas samotnie. Jednocześnie jest w stanie poradzić sobie na stanowiskach kierowniczych, ale nie zawsze upomina się o swoje. Lubi też poznawać nowe osoby. Czasami odpuszcza udowadniania innym, że ma rację. Lubi rozmawiać z nowo poznanymi osobami, a jednocześnie chętnie spędza czas samotnie z książką. Jest to rzeczywiście połączenie introwertyka i ekstrawertyka. Trudno takim osobom określić jednoznacznie, pod którą kategorię podchodzą, ponieważ mają w sobie mieszankę człowieka skrytego i otwartego na świat. Łatwiej też rozumieją innych, przez co mogą stać się naprawdę dobrym przyjacielem każdej napotkanej na swojej drodze osoby. Może i my sami powinniśmy sprawdzić, który typ osobowości bardziej do nas pasuje i w którym lepiej się odnajdujemy. Dzięki temu prościej nam będzie zrozumieć samego siebie, nasze ograniczenia i możliwości, a tego poznamy siebie, a także innych.
Inne typy osobowości
Zdajemy sobie sprawę, że są to podstawowe podziały na typy osobowości. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej i każdy znajdzie coś, co będzie mu odpowiadać najbardziej. Trzeba jednak pamiętać, że odnalezienie swojego typu nie zwalnia nas z pracy nad sobą. Wręcz przeciwnie powinno nas to jeszcze bardziej motywować do tego, by się starać i by stawać się coraz lepszym człowiekiem. Wtedy pewnie będziemy zadowoleni z tego, jak to wszystko działa i będziemy o wiele lepiej dogadywać się z innymi ludźmi. W każdym razie na pewno to wszystko powinno stać się dla nas szczególnie ważne.