BiznesPoradnik

Jak założyć spółkę z.o.o.?

Jak założyć spółkę z.o.o.?

Całkowite rozwinięcie skrótu brzmi: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W Polsce jest to jednak z najczęściej wybieranych form prowadzenia przedsiębiorstwa, co kwartał powstaje ich kolejne 10 000. Jest to spółka kapitałowa, posiadająca odpowiedzialność prawną. Może zostać założona zarówno przez jednego, bądź kilku wspólników, zarówno osoby fizyczne jak i prawne, bez znaczenia ma w tym przypadku obywatelstwo, oraz miejsce siedziby. Jednak należy pamiętać, że do założenia owej spółki wymagany jest kapitał liczący co najmniej 5 tysięcy złotych. Działalność ta odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem. Natomiast, wspólnicy nie mają już takiego obowiązku, ponadto mają pełne prawo do udziału w zyskach na podstawie rocznego sprawozdania finansowego. Zysk dzielony jest w stosunku do wysokości wniesionych udziałów, inna sytuacja może nastąpić jedynie gdy jest o tym odpowiedni zapis w umowie.

Spółka z.o.o. jak założyć?

1. Po pierwsze, podstawą do rozpoczęcia całego procesu jest sporządzenie pisemnej umowy w przypadku kilku wspólników, lub aktu założycielskiego – jeśli mowa o spółce jednoosobowej. Warto podkreślić co najważniejsze, mianowicie umowa ta zawarta musi zostać w postaci aktu notarialnego u notariusza. Powinna ona zawierać w swojej treści przede wszystkim:
– siedzibę oraz nazwę działalności;
– przedmiot działalności;
– wysokość kapitału zakładowego;
– zapis, czy wspólnik ma możliwość posiadania więcej niż jednego udziału;
– liczbę i wartość nominalną udziałów przydzielonych dla każdego wspólnika;
– czas trwania spółki, jeśli został konkretnie określony.

2. Następnie, od czasu podpisania umowy spółka ma 6 miesięcy na wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym momencie wspólnicy mają czas na zgromadzenie określonego wcześniej wkładu zakładowego a także wybranie zarządu.

3. Kolejnym krokiem jest złożenie owego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wówczas, zarząd musi złożyć nie tylko przeróżne urzędowe formularze, ale także kilka innych, istotnych druków. To przede wszystkim:
oczywiście umowa spółki z.o.o.;
listę wspólników, wraz z ich podpisami;
oświadczenie złożone przez wszystkich wspólników, mówiące o wniesieniu całości wkładów na pokrycie kapitału zakładowego;
zaświadczenie opłaty sądowej, a także opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym;
notarialnie, lub wobec sądu złożone poświadczone wzory podpisów członków zarządu.

4.To już ostatni element w zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mianowicie, właściciel ma obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o tym, na jaką formę opodatkowania się zdecydował. Istotne jest także założenie firmowego konta w banku, korzystając z uzyskanego numeru REGON. Jeżeli firma prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, konieczne jest rejestracja jako podatnika VAT.

Warto wiedzieć!

Od kilku lat Ministerstwo Sprawiedliwość umożliwia założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za pomocą platformy internetowej. Sposób ten jest bardzo polecany, ze względu na swoja prostotę i przejrzystość.

Udostępnij

O autorze