Lifestyle

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła — co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła — co warto wiedzieć?

Ogrzewanie domu przy użyciu fotowoltaiki i pompy ciepła, to coraz chętniej wybierane przez Polaków rozwiązanie. Jednak coraz popularniejsze staje się dołączanie do tych dwóch urządzeń ogrzewania podłogowego, który ma wiele zalet i jest jedną z najlepszych możliwych opcji. W czasach szybko rosnących cen paliw kopalnych i energii elektrycznej, takie rozwiązanie wydaje się być niezwykle rozsądnym i jest bardzo dobrą inwestycją w przyszłość. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym z pompą ciepła? Czytajcie dalej, a my opiszemy dlaczego takie połączenie ma tak wiele korzyści.

Ogrzewaj dom tanio z pompą ciepła

Jeśli w trakcie budowania nowego domu planujemy ogrzewanie pompą ciepła, to możemy zaoszczędzić… i to sporo! Oczywiście, początkowo inwestycja może okazać się większa niż w przypadku instalacji kotłów kondensacyjnych, to warto zaznaczyć, że koszty późniejszej eksploatacji są o wiele niższe. Pompa ciepła jest świetną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła, która pomoże nam w obniżeniu rachunków z utrzymaniem gospodarstwa domowego i przede wszystkim tych za energię elektryczną. Tym bardziej w czasach, w których nieustannie jesteśmy straszeni rosnącymi cenami prądu i gazu.

Te nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze, dobrane do powierzchni i charakterystyki domu są bezobsługowe, a to finalnie przekłada się na wygodę użytkowania. Wcześniej wspominaliśmy o wyższych kosztach inwestycyjnych na samym początku, jednak warto zaznaczyć, że zarówno osoby prywatne, jak i firmy, mogą skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań OZE. W przypadku instalacji pompy ciepła w naszym budynku może to być zarówno kredyt na pompę ciepła, jak i dofinansowanie na pompę ciepła. Dzięki temu nasza inwestycja, która początkowo wydawała się być bardzo wysoka, okaże się jeszcze bardziej korzystna.

Montaż pompy ciepła nie wymaga specjalistycznego pomieszczenia, czy komina, dzięki czemu koszty budowy domu znacząco obniżają się. Obecnie pompy ciepła są najbardziej efektywnym urządzeniem, które mogą być zastosowane jako samodzielne źródło ciepła, ale również jako podgrzewacz c.w.u. Ich wielofunkcyjność sprawia, że coraz więcej osób decyduję się na ich zakup. Pompy ciepła mogą być wykorzystywane również do chłodzenia pomieszczeń, albo ogrzewania wody, np. w basenie!

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła – świetna współpraca

W nowoczesnym, jednorodzinnym budownictwie domy niskoenergetyczne stają się standardem. Według europejskiej normy ISO, budynkiem energooszczędnym możemy nazwać dom, który ma zapotrzebowanie na ogrzewanie mniejsze niż 70kWh/m²/rok. Nie tylko wpływa to na niższe rachunki za ogrzewanie, ale przyczynia się to również do poprawy środowiska naturalnego. Dlatego też w nowoczesnym budownictwie, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie, wykorzystywana jest pompa ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii. Jeśli planujemy jej montaż, nie zależnie od rodzaju, to najbardziej dopasowanym do niej systemem grzewczym będzie ogrzewanie podłogowe. Posiadając niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, w największym stopniu będziemy mogli wykorzystać potencjał pompy ciepła.

Większość dostępnych modeli pomp ciepła to z reguły urządzenia niskotemperaturowe, które do prawidłowego ogrzewania będą wymagały zastosowania odpowiednich grzejników. Te muszą posiadać dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem i najlepiej żeby posiadały niską temperaturę emisji. Im mniejsza różnica temperatur – tym niższe koszty eksploatacyjne. Te wymagania świetnie spełnia ogrzewanie podłogowe, które najczęściej działa przy temperaturze obiegu ok. 30 – 40 °C.

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła a grzejniki – różnice

Zastosowanie ogrzewania podłogowego w domu zapewnia niemal idealny rozkład temperatur wewnątrz pomieszczeń. To co różni “podłogówkę” od grzejników to emisja ciepła. W ogrzewaniu podłogowym mamy do czynienia z oddawaniem ciepła poprzez promieniowanie. Proces ten polega na oddawaniu wyższej temperatury przez element, a pozostałe części wyposażenia mają za zadanie pochłaniania tego ciepła. Warto zaznaczyć, że dzięki użyciu ogrzewania podłogowego, grzejnikiem jest praktycznie cała podłoga. Natomiast tradycyjne grzejniki zawieszone nad podłogą działają na zasadzie konwekcji. Powietrze unosi się ku górze, a następnie przepływa wzdłuż sufitu i ścian ku dołowi. To sprawia, że najbardziej dogrzana jest górna strefa pomieszczenia.

Tradycyjne grzejniki nie są najkorzystniejszym rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczeń, jeśli używamy pompy ciepła. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne systemy niskotemperaturowe wymagają niższej temperatury wody zasilającej instalację. Dlatego w przypadku wykorzystania pompy ciepła, w nowoczesnym budownictwie, warto również pomyśleć o inwestycji w ogrzewanie podłogowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fotowoltaiki, pomp ciepła i odnawialnych źródłach energii, to www.esoleo.pl, to portal dla Ciebie. To firma, która zajmie się Twoją inwestycją w pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe, które pomoże Ci w obniżeniu rachunków za ogrzewanie.

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła – zalety

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła to idealnie połączenie, które świetnie ze sobą współpracuje i niesie ze sobą szereg korzyści. Jakie ma zalety? Są to m.in.:

  • wysoki komfort cieplny domowników,
  • optymalny dla organizmu człowieka rozkład temperatury,
  • estetyka wnętrza,
  • większa wilgotność,
  • mniejszy ruch powietrza.

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła – wady

Mimo ogromu swoich zalet, to ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła posiada również wady. Jednak te są zrównoważone i nie odczujemy ich zbyt bardzo, ponieważ plusy tego rozwiązania nam to zrekompensują. Główną wadą ogrzewania podłogowego z pompą ciepła to wyższy koszt niż montaż tradycyjnych grzejników. Poza tym – wykończenie podłogi musi dobrze przewodzić ciepło i być odporna na odkształcenia. Jednak warto zaznaczyć, że przy ogrzewaniu podłogowym musimy stawiać tylko na płytki – jest to bardzo często powielany mit. Do “podłogówki” możemy użyć wykładziny, parkietu czy paneli, ale pod jednym warunkiem – musimy wykorzystać specjalną ich wersję, która nie będzie blokować przepływu ciepłego powietrza. To przenosi nas do kolejnej wady – musimy wykorzystać odpowiednie materiały budowlane, takie o wysokim stopniu przewodnictwa cieplnego. Naturalnie te będą nieco droższe od ich klasycznych odpowiedników. 

Udostępnij

O autorze