Lifestyle

Przykłady wykorzystania treningu mentalnego w piłce nożnej

Przykłady wykorzystania treningu mentalnego w piłce nożnej

Trening mentalny jest powszechnie wykorzystywany w różnych dyscyplinach sportowych. Zdecydowanie najwięcej mówi się jednak o treningu mentalnym w piłce nożnej. Niezależnie od tego, czy mowa o najlepszych drużynach świata, czy młodzieżowych ekipach mniejszych klubów, techniki treningu mentalnego to dziś codzienność w piłkarskim świecie. 

Trening mentalny, a poprawa osiągnięć sportowych w piłce nożnej

Trening mentalny, czyli wykorzystanie różnorodnych metod z zakresu psychologii i socjologii w celu skuteczniejszego przygotowania piłkarzy do rozgrywek to powszechna praktyka we wszystkich zawodowych klubach piłkarskich. Ma on za zadanie przełamać bariery mentalne piłkarzy, które uniemożliwiają im wykorzystanie maksymalnego potencjału. Trening mentalny polega na ciągłym udoskonalaniu nastawienia zawodników oraz wpajanie im postawy mentalnej, która pomoże im w osiągnięciu zamierzonych celów. Przygotowanie psychiczne do gry na najwyższym poziomie obejmuje też identyfikację i eliminację ograniczających przekonań. Zrozumienie barier psychicznych, które ograniczają wydajność oraz możliwości wizualizacyjne zawodników i znalezienie sposobu, na ich zwalczenie to podstawowe zadanie trenerów mentalnych w klubach piłkarskich. Brak kontroli emocjonalnej czy rozproszenie uwagi mogą sprawić, że w najważniejszym momencie sezonu lub meczu postawa zawodnika nie będzie odpowiadać jego potencjałowi, co może doprowadzić do porażki całej drużyny. Jakie techniki treningu mentalnego cieszą się więc największą popularnością wśród polskich piłkarzy takich jak Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek, Kuba Błaszczykowski, którzy swego czasu byli trio, które prowadziło Borussię Dortmund do największych sukcesów?

Przykłady wykorzystania treningu mentalnego w piłce nożnej – technika wizualizacji

Wizualizacja to podstawowa technika treningu mentalnego w sporcie. Stosuje się ją do opanowania stresu i przygotowania się do jak najlepszego występu w trakcie rozgrywek. Dzięki technice wizualizacji można też doskonalić swoją technikę i wymyślać nowe zagrania, które mogą okazać się skutecznym sposobem na uzyskanie przewagi w meczu. Technikę wizualizacji warto wykorzystywać nie tylko bezpośrednio przed zawodami lub przed meczem, ale również w okresie treningowym, aby oswoić się ze swoimi możliwościami i nowymi umiejętnościami. Wizualizacja polega na dokładnym wyobrażaniu sobie sytuacji, które mogą czekać na boisku oraz odtwarzaniu scenariuszy, które mogą się odbyć na boisku podczas treningu lub meczu. Najważniejsze znaczenie dla skuteczności tej technika ma umiejętność tworzenia w umyśle obrazów i uczuć, które w najlepszy sposób odzwierciedlają rzeczywistość. Trening mentalny w takim wydaniu pomaga również w nauce trudniejszych i nowych sekwencji ruchowych.

Przykłady wykorzystania treningu mentalnego w piłce nożnej – technika dialogu wewnętrznego

Dialog wewnętrzny to coś, co praktycznie przez cały czas odbywa się w głowie każdego z nas. Sztuką jest jednak zapanowanie nad „mówieniem do samego siebie w myślach”. Kontrola nie tylko swoich emocji, ale również myśli to kluczowy element skutecznego przygotowania mentalnego każdego piłkarza. Warto się przy tym skupić nie tylko na przekazywaniu motywacyjnych haseł, ale również na ograniczeniu negatywnych myśli i negatywnych emocji. Od dialogu wewnętrznego zależy też poziom koncentracji zawodnika w najważniejszych momentach meczu. Jest to bardzo potężna technika treningu mentalnego, ponieważ stosunkowo szybko prowadzi do poprawy skuteczności zawodników.

Udostępnij

O autorze