Biznes

Wynajem długoterminowy czy leasing – co wybrać?

Wynajem długoterminowy czy leasing – co wybrać?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, jak ważne w jego firmie są i będą samochody. Problem tylko w tym, że choć ich znaczenie dla firmy jest bezcenne, to już jednak dealerzy samochodowi wyceniają je bardzo konkretnie. Bardzo wysoko trzeba dodać. Z tego powodu prędzej czy później pojawia się w firmie pytanie, czy lepiej brać samochód tak jak do tej pory na leasing, czy też może lepszym wyborem okaże się wynajem długoterminowy?

Charakterystyka leasingu

Leasing jest jedną ze starych form nabywania i korzystania z danych rzeczy. Jest to umowa, na mocy której leasingodawca umożliwia korzystanie z danego przedmioty. W tym wypadku z samochodów, poprzez płacenie comiesięcznych rat leasingu. Ciekawie się robi w chwili, gdy umowa leasingu się kończy. Można wtedy po prostu ją zakończyć i zawrzeć nową, na zupełnie nowych warunkach i oczywiście na całkowicie nowe auto. Można również samochód po zakończeniu leasingu wykupić po ustalonej na początku cenie, która zawarta oczywiście jest także w umowie.

Charakterystyka wynajmu długoterminowego

Zupełnie nowym produktem jest natomiast możliwość zrealizowania długoterminowego wynajmu. Jest on podobny do leasingu, lecz nie do końca jest tym samym i nie jest oparty na identycznych założeniach.
Jak zatem wygląda wynajmem długoterminowy? Jest to umowa, która mówi, że auto jest wypożyczane i za którego miesięczne użytkowanie płacony będzie abonament. Co bardzo istotne po zakończeniu umowy, która najczęściej trwa do około 4 lat, auto jest zwracane do właściciela i nie ma tu możliwości wykupu.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy będzie wynajem długoterminowy czy leasing, najpierw trzeba przyjrzeć się dokładnie temu, jakie są pomiędzy nimi różnice. Podstawowe pytanie, jakie z pewnością jest zadawane przez niejednego przedsiębiorcę, to która z tych dwóch umów jest tańsza? Mniejszym miesięcznym kosztem będzie oczywiście wynajem długoterminowy. Spowodowane jest to faktem, że w ratach leasingu spłacana jest jednocześnie marża leasingodawcy za zawarcie umowy. W przypadku wynajmu takie dodatkowe odsetki nie istnieją, dzięki czemu opłata jest niższa. Warto jednak zauważyć, że dzięki spłacaniu dodatkowych odsetek, po zakończeniu leasingu możliwy jest wykup auta za symboliczny procent. Podczas wynajmowania auta nie ma takiej możliwości. Z drugiej jednak strony warto wspomnieć, że rozpoczęcie leasingu wymaga wkładu własnego, najczęściej na poziomie od 10 do 20% wartości auta. W przypadku wynajmu wkład własny nie obowiązuje.

Innego rodzaju kwestią jest sprawa użytkowania. Podczas leasingu auto nie jako należy do leasingobiorcy i może nim dowolnie rozporządzać. Jeśli chodzi o wynajem, tu lista wytycznych, których się trzeba trzymać podczas codziennie korzystania z auta, jest bardzo długa, co może rodzić wiele problemów.

Podsumowanie

Zarówno wynajem długoterminowy, jak i leasing, są niezwykle atrakcyjnymi ofertami korzystania z samochodu w firmie. Wybór, które z nich będzie lepsze i które warto wybrać, wymaga przeanalizowania potrzeb firmy i specyfiki jej funkcjonowania. W jednym przedsiębiorstwie lepiej sprawdzi się leasing, podczas gdy w drugim bezkonkurencyjny będzie wynajem.

Udostępnij

O autorze